Veliki broj pasa u Hrvatskoj i ostalim balkanskim državama su dvorišni psi. U zimskom periodu njima treba posvetiti više pažnje. Pasmine sa podlakom, kao sibirski haski, bolje podnose zimu, ali i njima treba njega. Vrlo je bitno da pas ne bude mokar kako bi podlaka mogla zadrži toplinu. Psima sa kraćom dlakom, potrebna je veća njega. Uzmite u obzir i godine. Mladi i stariji psi su osjetljiviji na hladnoću.
Što možete učiniti kako bi vaš ljubimac uživao u zimi?
1. Kućica za pse
Ukoliko niste u mogućnosti psa primiti u svoju kuću, garažu, ili neku ostavu koja ima grijanje, najvažnija stavka je dobra kućica za psa. Zaboravite na improvizirana skloništa u vidu kartonskih kutija, raznih gajbi, cerada i ostalo. Kućica treba biti od drveta ili teške plastike (ove kućice su specijalno napravljene i mogu biti u obliku iglua), sa dobrom izolacijom. Također, kućica treba imati ventilaciju, ali ne smije biti propuha. Ne pozicionirajte je na udaru vjetra, vodite računa da snijeg i kiša ne ulaze kroz njen otvor. Ovo možete postići tako što se na ulaz u kućicu postave vratašca, ili trakaste zavjese koje mogu biti i od jačeg najlona. Kada ste osigurali da hladnoća, kiša i snijeg ne ulaze u sklonište, možete se pozabaviti prostirkom na kojoj će pas ležati. Možete koristiti slamu, sijeno, ili prostirke. Važno je da redovno provjeravate prostirku kako bi utvrdili je li mokra. Mokra prostirka ne pruža toplotnu izolaciju i u tom slučaju trebate je zamijeniti. Na zapadu postoje električne prostirke posebno napravljene za vanjsku upotrebu, kao i posebna elekrične grijalice koje održavaju toplinu u kućici.
2. Hrana i voda
Važno je mijenjati vodu i po nekoliko puta dnevno kako bi izbjegli zamrzavanje. Pas može dehidrirati ukoliko je voda zamrznuta. Prehrana treba biti pojačana, jer pas u hladnim danima troši više kalorija. Posavjetujte se sa veterinarom, kako bi došli do najbolje formule u prehrani, uzimajući u obzir rasu i godine vašeg ljubimca. Možete koristiti plastične zdjelice kako bi izbjegli da se jezik psa zalijepi za metal.
3. Održavanje higijene
Ukoliko pas ima viseće uši i dužu dlaku oko usta, redovno provjeravajte da li se pojavio led ili promrzline. Šape su najizloženije utjecajima zime. Redovno četkajte psa, jer prljavština i otpale dlake loše utječu na toplinu. Održavajte higijenu u i oko kućice, jer se čak i u hladnim danima mogu pojaviti buhe i krpelji koji mogu postati aktivni u toplijem okruženju.
4. Fizička aktivnost
Na žalost, većina dvorišnih pasa kod nas i u okruženju je vezana na lancu uz minimalnu slobodu kretanja, to je nešto što ne preporučujemo za bilo koje godišnje doba. Idealno je imati ograđeno dvorište i dovoljno prostran boks za psa. Kada nastupe hladni dani, dvorišnom psu treba posvetiti vremena iako biste se možda rađe ušuškali u toplini vašeg doma uz čaj i neki dobar film. Izvodite psa dva do tri puta dnevno u šetnju. Ponesite hranu i igračku kao nagradu i vježbajte trikove sa ljubimcem. Pustite ga da se igra i trči po snijegu. Na ovaj način psu neće biti dosadno i uživat će sa vama u zimskim danima. Iskoristite da poslije šetnje provjerite prostirku, stanje vode i toplinu u kućici.Uz ove korake osigurat ćete svom psu da udobno prebrodi hladne dane, ostane zdrav i veseo.