Psi imaju instinktivnu potrebu juriti tj. loviti plijen. Taj instinkt se zove predatorski okidač za potjerom. Svaki put kada vlasnik baci lopticu, granu ili drugu omiljenu igračku, a pas potrči za tim predmetom, predatorski okidač je aktiviran. Isti okidač se aktivira i kada vlasnik naglo krene “bježati” od psa. Vlasnici takvo ponašanje shvaćaju kao igru, što ono i jest, ali isti princip vrijedi i za automobile, bicikle, rolere, skejtbordove, druge pse, mačke i ostale životinje u pokretu (ovce, krave, zečeve…). Upravo se zbog toga savjetuje da nikako ne bježite ukoliko je neki pas agresivan prema vama. Pas u trenutku kada objekt ili živo biće krene bježati ili se brzo udaljava od njega dobija dojam da je “pobjedio”, a predatorski instinkt prevlada i pas se daje u potjeru za “plijenom”. Nagon za plijenom je jedan od najsnažnijih stimulansa koji pas ima, pa je korekcija ovakvog ponašanja vrlo teška. Potrebno je razumjeti da je nagon za plijenom dobra stvar, ali da je važno naučiti psa koji “plijen” je poželjan, a koji treba ignorirati, odnosno ne treba ga percepirati kao plijen. Tako je na primjer loptica dobar plijen, dok su automobil i bicikl, loš. Najopasnija situacija je kada pas juri za autom, jer će prije ili kasnije doći do povrede ili smrti psa. Može doći i do saobraćajne nesreće ukoliko vozač pokuša izbjeći psa. Opasni scenariji su brojni pa je najbolje raditi na prevenciji ovakvog ponašanja.
Prevencija
Kako biste spriječili psa da juri automobile, potrebno je da “uhvatite” prvi put kada štene pokaže zanimanje prema autima i da mu skrenete pažnju sa automobila na vas. Ovo možete postići tako što ćete u šetnju ponijeti ukusne poslastice i omiljene igračke vašeg ljubimca. Dok šetate, čim primjetite da pas gleda u automobile, pozovite ga po imenu. Kada vas pas pogleda, nagradite ga poslasticom ili igračkom i hvalite njegovo ponašanje. Ukoliko se pas ne odazove na vaš poziv, skrenite mu pažnju hranom ili igračkom i kada se fokusira na vas, dajte mu nagradu uz hvaljenje. Budite strpljivi i ponavljajte ovu radnju svaki put kada se pas fokusira na automobil. Vremenom će pas pogledati prvo u vas kada u blizini bude prolazilo vozilo. Tada ga ponovo nagradite. Na ovaj način ćete riješti problem u korijenu. Ista tehnika može se primjeniti i na ostale situacije (bicikli, roleri, skejtbordovi).
Kako izdresirati psa koji već ima naviku juriti vozila?
Vrlo je teško ispraviti ponašanje psa koji promatra vozila kao plijen. Tu se može videti koliko je jak nagon prema plijenu koji smo ranije spominjali. Najbolje je zatražiti profesionalnu pomoć od iskusnih trenera, ali najprije se raspitajte koje metode treneri koriste. Neki treneri koriste fizičko kažnjavanje psa (udarci, elektro šokovi), što ne podržavamo. Postoje humanije metode kroz pozitivan trening kliker metodom ili uz pomoć jakog zvuka koji može da odvrati psa i skrene mu pažnju. Ukoliko želite da sami ispravite ponašanje mezimca, obratite pažnju na sljedeće stvari:
1. Ukoliko imate dvorišnog psa, osigurajte kvalitetnu ogradu oko placa, a ako se dvorište nalazi pored puta kojim prolaze vozila, bilo bi dobro da kroz ogradu ne može vidjeti (ograda od drveta, kamena…).
2. Ako šetate psa bez povoca, činite to samo na mjestima gdje nema puteva i saobraćaja.
3. Naučite psa da dođe na poziv. Koristite duži povodac kako biste mogli iskontrolirati psa ukoliko se ogluši o komandu “dođi”. Potrudite se da komandu “dođi” vježbate u što različitijim situacijama. Kada pas nauči komandu “dođi” samo u mirnim i kontroliranim situacijama, moguće je da će se oglušiti na komandu poziva kada se nađe blizu auta. Tada će vjerojatno prvo potrčati za autom, a tek poslije doći kod vas.
Šta ne treba raditi:
– Nemojte fizički kažnjavati psa kada pokaže interes za jurenjem automobila. Fizičko kažnjavanje može prouzročiti druge probleme kao što su strah ili agresija, a možete i da uzdrmate dosadašnje povjerenje koje ste izgradili.