Bolest srčanog crva je ozbiljna i potencijalno smrtonosna bolest za životinje u mnogim dijelovima svijeta. Ovu bolest izaziva crv dugačak 10 centimetara i može nanijeti ozbiljne srčane i respiratorne probleme vašem ljubimcu. Sa svakom narednom sezonom komaraca sve je više životinja zaraženo na našim prostorima. Pročitajte kako se bolest prenosi i kako se može spriječiti.
Bolest srčanog crva javlja se prvenstveno kod pasa i mačaka, ali i kod drugih sisavaca kao što su vukovi i lisice, dok je vrlo rijetko vjerojatno da će se javiti kod čovjeka. Nažalost, ova je bolest svakom godinom sve prisutnija u Hrvatskoj, posebno u predjelima oko rijeka.
Kako se prenosi i nastaje bolest srčanog crva? Srčanog crva zapravo prenose komarci sa jedne životinje na drugu! Naime, kada se odrasla jedinka crva, koja živi u tijelu zaražene životinje, izlegne kroz krvotok cirkuliraju larve – microfilarie. Kada komarac ugrize zaraženu životinju i isisa krv ujedno “pokupi” i larve. Zatim, kada isti komarac ugrize drugu životinju, larve ubodom dolaze u krvotok novog “domaćina”. Nakon toga potrebno je oko šest mjeseci da larva izraste u odraslu jedinku. Odrasli srčani crvi mogu živjeti čak između pet i sedam godina u tijelu psa, i između dvije i tri godine u organizmu mačke.
Srčani crv kod pasa. Psi su prirodni “domaćini” srčanog crva. To znači da crv koji živi u organizmu psa raste do zrelosti, pari se i razmnožava. Ukoliko se bolest ne tretira na vrijeme, u tijelu psa može se namnožiti i do nekoliko stotina crva.
Bolest srčanog crva kod pasa izaziva trajna oštećenja srca, arterija i pluća. Naime, čak i nakon liječenja bolest utječe na kvalitetu života psa.
Simptomi srčanog crva kod pasa U ranim fazama bolesti, mnogi psi nemaju gotovo nikakve simptome. Što se duže infekcija ne tretira, to je veća mogućnost da će se simptomi razviti. Psi koji su vrlo aktivni, ili imaju drugih kroničnih oboljenja ranije će početi pokazivati simptome.
Najčešći simptomi su: kašalj, malaksalost, umor čak i poslije lagane aktivnosti, gubitak apetita i težine. Kako bolest napreduje, mogu se pojaviti i drugi simptomi kao što su skupljanje tekućine u stomaku ili čak prestanak rada srca. Ukoliko se u tijelu psa namnožio veliki broj crva može doći do prestanka protoka krvi, što će pratiti iznenadno otežano disanje, blijede desni i tamna boja urina.
Dijagnoza. Što se ranije ustanovi bolest, veća je vjerojatnost da će se životinja oporaviti. Ukoliko primjetite neki od simptoma, ili kombinaciju nekoliko njih, važno je da ljubimca odmah odvedete kod veterinara, koji će obaviti ultrazvučni pregled, rentgenski snimak kao i analizu uzoraka krvi i imunološke testove. Testom se sa 99% preciznošću može utvrditi da li je infekcija prisutna.
Prevencija. Kako se bolest srčanog crva prenosi ubodom komaraca, najefikasnija prevencija jest korištenje preparata i ogrlica protiv ugriza, a istovremeno štite i od drugih parazita (buha). Preporučuje se da se preventivni preparati počnu koristiti još prije početka sezone komaraca, pa sve do studenog. Tijekom zime nije potrebno koristiti zaštitne preparate.
Također, veterinari preporučuju da se ljubimac testira na ovu bolest jednom godišnje, poželjno u travnju.