Jeste li i vi biciklist koji se osjeća krivim svaki put kada treba voziti svoj bicikl, a vaš pas vas gleda tužno jer zna da će ostati kod kuće? Možda ste zabrinuti da pas ne može držati korak s vama, ili da će naletjeti na kotač bicikla. Postoji način da uključite svog psa u vožnju bicikla.
Evo nekoliko osnova:
Priprema psa za trčanje
Sjajno je ukoliko pas ima energiju i dovoljno izdržljivosti da krene na trčanje dok ste vi na biciklu. To je savršen način da se pas istrči, ali čak i ako vaš pas izgleda kao da je dobrog fizičkog zdravlja, trebate ga odvesti kod veterinara prije nego što se uputite u vožnju/džoging. Veterinar će najbolje provjeriti fizičko stanje psa. Ukoliko pas ima višak kilograma, trčanje pored bicikla se ne preporučuje. U tom slučaju najbolje je da pas prvo “dotjera” liniju uz regularnu šetnju. Naravno, ne mogu se sve pasmine uputiti u jogging s vama. Rase poput haskija su stvorene za trčanje, dok isto ne možete očekivati od, na primer, engleskog buldoga. Postoje posebna kolica i korpe (za manje ljubimce) koje se mogu lako privezati za bicikl, pa u tom slušaju, psa možete voziti ukoliko ne može trčati pored vas.
Kada provjerite fizičko stanje psa, trebate osigurati opremu. Ne koristite klasične vratne ogrlice jer se može dogoditi zaplitanje povoca među nogama psa, što može dovesti do teških povreda u vožnji biciklom. Nikada ne vezujte povodac za volan, jer pas može lako skrenuti volan i izbaciti vas iz ravnoteže. Najkorisniji dio opreme je šipka koja se lako montira na bicikl, a služi da drži dovoljno rastojanje psa od bicikla. Na njenom kraju vezuje se povodac. Preporuka je da se šipka montira bliže zadnjem točku. Šipke mogu biti krute ili sa oprugom. Opruga daje veću autonomiju za kretanje psa.
Navikavanje na vožnju
Ukoliko se vaš pas prvi put susreće s biciklom, za početak ga naviknite da bude u njegovoj blizini. Nagrađujte ga poslasticama za pse i trudite se da ima samo pozitivna iskustva. Zatim, možete gurati bicikl, tako što ćete vi biti sa jedne, a pas sa druge strane, privezan za bicikl. Za ovu vježbu izaberite livadu ili prostor gdje vas neće ometati drugi faktori (ljudi, drugi ljubimci, saobraćaj). Dok radite suhe probe, navikavajte ljubimca na glasovne komande stani, skreni, uspori. Riječi koje označavaju ove komande možete sami smisliti. Vremenom će se pas naviknuti na komande i moći će efikasnije sudjelovati u vožnji/trčanju. Kada ste savladali osnove vožnje sa psom, polako se uključujte u saobraćaj. U početku pravite kraće rute, jer je psima, kao i nama potrebno vrijeme da steknu kondiciju. Promatrajte psa dok vozite. Obratite pažnju djeluje li umorno, gubi kordinaciju (znak dehidracije), ili usporava. Pravite pauze i dajte ljubimcu vode. Vodu uvijek nosite sa sobom.
Zapamtite da ne sudjelujete u trci. Vozite polako i tražite pravi ritam koji odgovara vašem psu. Ukoliko trebate parkirati bicikl, nikada ne ostavljajte psa privezanog za vozilo. Bicikl može pasti i povrijediti psa, ili ga uplašiti. Za svaki slučaj, nije loše da ponesete ekstra povodac koji možete koristiti za psa kada parkirate bicikl.