Chow Chow je jedna od rijetkih drevnih pasmina koje i danas postoje na svijetu. Njihov izgled, ali i temperament nije se puno mijenjao kroz povijest, a nedavna su istraživanja pokazala da ovaj neobičan pas ima najsličniji DNK sa sivim vukom. Poznat je još po jedinstvenom, specifičnom crno-ljubičastom jeziku.
PODRIJETLO
Najnovija istraživanja potvrdila su da je chow chow jedna od najstarijih, prvih primitivnih rasa, koja potječe iz stepskih područja Sibira ili Mongolije. Mnogo kasnije ovi psi se koriste kao čuvari hramova u Kini, Monogoliji i Tibetu. Odgajani su za opće namjene radnog psa, čuvanje stada, lov, vuču i čuvanje domaćinstava. Neke od teorija tvrde da su ove pse koristili kao izvor krzna i hrane, a druge pak da je ovaj pas bio izuzetno cijenjen i simbol je prestiža na kineskim dvorovima. Prvi primjerci rase stigli su u Englesku u 18. stoljeću, a tek krajem 19. stoljeća u Ameriku. Popularizaciji ove rijetke rase doprinijela je kraljica Viktorija. Američki kinološki savez zvanično rasu priznaje 1903. godine. Danas ovaj pas zauzima šesto mjesto po popularnosti u Americi.
TJELESNE KARAKTERISTIKE
Chow chow je pas snažne građe, široke lubanje i elegantnog držanja. Zadnje noge su ravne i pomalo krute pa pas pompozno izgleda dok korača. Rasa je poznata po gustom dvoslojnom krznu, posebno debelom u predjelu vrata, dajući mu karakterističan izgled lavlje grive. Boja dlake je jednobojna i može biti crna, crvena, plava,riđa, krem ili boje cimeta. Dvije boje nisu dozvoljene po izložbenom standardu. Oči su smeđe boje, bademastog oblika. Još jedna prepoznatljiva odlika je taman ljubičasto-crn jezik, koji nema ni jedna druga rasa. Rep je gusto odlakan, uvijen iznad leđa. Nos bi po standardu morao biti crn, dok je krem njuška nepoželjna.
Spadaju u srednje velike pse. Visina mužjaka u grebenu je od 48 do 56 cm, a težina između 25 i 32 kg. Ženke su nešto sitnije visine od 46 do 51 cm i težine između 20 i 27 kg.
TEMPERAMENT
Chow chow je samostalan, inteligentan, pronicljiv i vjeran. U obitelji se vezuje uglavnom za jednu do dvije osobe. Izrazito je zaštitnički nastrojen prema vlasniku i imovini, pa može biti preagresivan prema nepoznatim osobama. Pravilna socijalizacija još od malena je krucijalna, jer u suprotnom može ispoljiti agresivnost ili drugu krajnost - strah, povučenost i nepovjerljivost. Zna biti tvrdoglav i teško se trenira. Potreban mu je dosljedan, uporan, ali nježan vlasnik. Ne trpi dresuru koja uključuje kažnjavanje (koju ne preporučujemo ni za jednu rasu), jer ćete ga zauvijek izgubiti. U adolescenciji odbacuju autoritet vlasnika, ako nisu izgradili pravilan odnos. Nije pogodan za neiskusne vlasnike. Zbog jakog lovačkog instinkta ne preporučuje se da se drži sa drugim manjim životinjama jer ih doživljava kao plijen. Chow chow je potpuno i zauvijek odan samo jednom gospodaru, ako ga izgubi, nikome više neće biti vjeran, jer za drugu ljubav nije sposoban. Onaj tko zadobije njegovo povjerenje može biti sasvim siguran u njegovu nepokolebljivost i vjernost.
ZDRAVLJE I NJEGA
Chow chow nije pretjerano aktivan pas i ne zahtjeva intenzivnu fizičku aktivnost. Dobro se prolagođava na život u stanu, a svakodnevne lakše šetnje se podrazumijevaju. Njega dlake je zahtjevna. Redovno četkanje je neophodno 2-3 puta tjedno, a u vrijeme linjanja na proljeće i jesen svaki dan. Treba izabrati odgovarajuću četku kako bi izbjegli povrede kože i olakšali češljanje. Chow chow može imati dugu i kratku dlaku, a u oba slučaja treba redovno četkati i skidati mekanu poddlaku koja vlasnicima zadaje glavobolju, jer leti po cijelom stanu. Kupanje je dovoljno dva puta godišnje, ali koristite redovno preparate protiv buha. Generalno je vrlo čist pas, bez mirisa, a često ga uspoređuju s mačkom jer se sam liže i pere.
Najčešće boluju od autoimunih bolesti i kožnih melanoma. Rijeđe dolazi do dijabetesa, displazije kuka, katarakte ili glaukoma. Prosječan životni vijek im je između 8 i 12 godina, iako mogu doživjeti i 15.